Searching...
1 Aralık 2017 Cuma

İzlediklerim #14: Can Dostum (Intoucheables)

İzlediklerim #14: Can Dostum (Intoucheables)

Düşük bütçesiyle Dünya'nın en iyi ve en çok kazanan filmler arasına girmeyi başaran Can Dostum (Intouchables) filmi ile karşınızdayım. Şimdiye kadar "The Class" ve "Tomorrow" olmak üzere iki Fransız filmi seyretmiştim. Bu iki filmi izlerken hayatımın en sıkıcı anlarımı geçirdiğimi ve hiç de beğenmediğimi söyleyebilirim. Bu sebeple Fransız sinemasına karşı bir ön yargı oluştu bende. Geçen bir arkadaşın tavsiyesi üzerine seyrettim Can Dostum filmini de. Posterini gördüm ve Youtube'dan dinlediğim bir piano müziğindeki poster olduğunu fark ettim. Bu sebeple filmi ilgiyle ve beklenti içerisinde seyrettim. Seyrettiğime de deydi. Bırakıyorum aşağıya o dinlediğim müziği ve sonrasında filme geçiyorum.

Film Müziği


Film Hakkında


Film Adı: Can Dostum (Intoucheables)
Yönetmen: Eric Toledano, Olivier Nakache
Vizyon Tarihi: 2011
Süre: 113 dakika
Başrol Oyuncuları: François Cluzet, Omar Sy
IMDB Puanı: 8,6
İçeriği: Dram, Komedi

Film Açıklaması


Yamaç paraşütü yaparken kaza geçiren ve boynundan aşağısı felç kalan Philippe, kendine bakılması için bakıcı işe almak ister ve serseri diyebileceğimiz Driss'i bakıcı olarak işe alır. Çok farklı dünyanın insanları gibi olsalar da Philippe, Driss'in kendine göre birinin olduğunu hisseder ve sonralarında çok sıkı dost olurlar. Can Dostum filmi de bu iki farklı insanın dostluk hikayesini gerçek bir olaydan uyarlayarak biz izleyicilerin huzuruna sunmuş.

Film Fragmanı


Film Yorumum


Filmi izlemeden öncesi hiçbir araştırma ve inceleme yapmadan pat diye izlemeye koyuldum. Film başlarken yazının başında da dediğim gibi dinlediğim müziğin bu filmden olduğunu öğrendim ve seyir zevkinin yüksek olacağını hissettim ki öyle de oldu.

İçeriği her ne kadar komedi içerse de ülkemizin muhteşem(!) komedi filmlerindeki gibi boş boş küfürlerle ve abuk subuk hareketlerle güldürmeye çalışan bir film değildi. Çok yerinde mizahlar vardı ve filmin çoğu yerinde ağzım kulaklarımda izledim. Bu da filmdeki cool siyahiden kaynaklanıyor.

Ayrıca filmdeki dram sizleri salya sümük ağlatacak cinsten değil. Kısacası kendi halinde, biraz ondan biraz bundan her şeyin yerinde işlendiği muhteşem bir film. Gerçek hayattan uyarlanma olması da filmi daha izlenebilir kılmış.

Oyunculuklar hakkında söylenecek hiçbir şey yok aslında. Filmdeki her şeyin mükemmel olduğu gibi oyunculuklar da öyle. Tekerlekli sandalyede neredeyse film boyunca felçli rolü oynamak herkesin harcı değil. François Cluzet ve Omar Sy'ı ilk kez seyrettim ve pek memnun kaldım.

Özetle Can Dostum; baştan sona akıcı, oyunculukların güzel olduğu, dram ve komedinin yerinde olduğu, gerçek bir hikayenin etkileyici bir şekilde sahnelendiği, izlemeyi bitirdiğinizde yarım saat geçmiş hissi veren harikulade bir filmdi.

Filmi Replikleri


– Dört yanı felçli birini nerede bulabilirsin?
+ Nerede… Bilmiyorum.
– Bıraktığın yerde.
İyiymiş gibi davranıyorum ve herkes gerçekten iyi olduğumu zannediyor. Ya insanlar çok aptal ya da ben iyi bir oyuncuyum.
 Benim için eğer dans edemiyorsan o müzik değildir.

Film Puanım 


Senaryo9
Oyunculuk9
Görüntüler7
Akıcılık10
8.7
Film Puanı

0 yorum:

Yorum Gönder

yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

 
Back to top!