Searching...
26 Eylül 2017 Salı

Volkswagen Budack Çevrimi Nedir Nasıl Çalışır? B-Cycle Motor
Yakıt verimliliğini amaçlayan Budack çevrimi ismi, sistemi geliştiren mühendisin adı olan Dr. Ralph Budack ‘dan gelmektedir. Budack çevrimine “B Çevrimi” B-Cycle”  da denir. Volkswagen TSI motorda kullanılmaktadır. Düşük güç taleplerinde emme supabının erken kapatılmasıyla, emme zamanı daha kısa tutulmakta, volümetrik verim düşürülerek yakıt motor çıkış gücü azaltılmakta, yakıt tüketimi düşürülmektedir. Motorda iki çeşit enjektör bulunmaktadır; Düşük güç modunda budack çevrimi sırasında çalışan emme portuna enjeksiyon yapan enjektörler (MPI -Çok Noktadan Enjeksiyon); Güç modunda çalışan ve silindirlerin içine direkt olarak yakıt püskürten "Direkt Enjeksiyon" yapan yüksek basınçlı enjektörler.

İçten yanmalı motorlarda silindire hava/hava yakıt karışımının alınmasını “emme supapları” sağlar. Egzoz gazlarının silindirden atılmasını “egzoz supapları” sağlar. Emme ve egzoz supaplarının açılıp kapanmasını ise “eksantrik mili – kam mili” sağlar. Motorların silindir kapaklarında bir tane eksantrik mili (SOHC)  kullanılması devam ederken, günümüzde motorların çoğu üstten çift eksantrik milli (DOHC) olarak üretilmektedir. Eksantrik milinden biri emme supaplarını çalıştırırken, diğeri egzoz supaplarını çalıştırır.

Motorlarda çift eksantrik mili kullanılması, supap sisteminde devrimsel bir gelişmeye sebep olmuştur; bu sayede emme ve egzoz supaplarının açılıp-kapanma zamanlamaları değiştirilebilir hale gelmiştir. Buna değişken supap zamanlamasıdenir. Bu sayede supap bindirme süreleri motor devri-motor yükü-sürüş şartlarına göre ideal olarak ayarlanabilmiş, performans arttırılırken yakıt ekonomisinde de iyileştirmeler elde edilmiştir. Toyota’nın VVT-i  ve diğer markaların genelde VTC  olarak isimlendirdiği sistem  budur: akıllı değişken supap zamanlaması. Dual VVT-i sisteminde hem emme supaplarının hem de egzoz supaplarının supap açılma zamanlamaları değiştirilebilir. Supap zamanlamasının değişimi ECU kumandasında, eksantrik mili dişlisinde bulunan bir hidrolik veya elektronik “değiştirici-ayarlayıcı” modül tarafından gerçekleştirilir.Toyota ve Honda, değişken supap zamanlaması teknolojisini kullanarak atkinson çevrimiyle çalışan motorlar geliştirmiş ve kullanıma sunmuştur.Atkinson çevriminde emme supaplarının kapanma anı geciktirilir, yani piston sıkıştırma zamanında (yukarı) ÜÖN’ye (üst ölü nokta) doğru hareket ederken, emme supabı bir süre daha açık bırakılır, böylece emme zamanında alınan hava-yakıt karışımının bir kısmı tekrar emme manifolduna geri gönderilir. Motor, sıkıştırma zamanında sanki daha küçük hacimli bir motormuş gibi çalışır. Bu sayede, motorun sıkıştırma oranı, genleşme oranından daha küçük hale gelir. Motor, bir miktar güç kaybının yanında daha az yakıt tüketir, amaç yakıt ekonomisidir.Atkinson çevrimi atmosferik motorlarda kullanılıyor, sisteme bir superşarj eklenerek kullanımına “miller çevrimi” deniyor.
Volkswagen, atkinson çevrimindeki mantığa dayanarak benzer bir verimlilik elde etmeye çalışmış. Amaç düşük güç gerektiğinde motordan maksimum yakıt ekonomisini elde etmek.  Volkswagen, budack çevrimi sisteminin ilk kez  2018 model 2 litrelik Tiguan’da kullanmıştır. Volkswagen TSI 2.0 Litre direkt benzin enjeksiyonlu turbo motorda,  Supap sistemindeki gelişimin yanı sıra, silindir kapağı ve turbo tepkisinin de iyileştirilmesi söz konusudur.
 Budack çevrimi aslında “atkinson ve miller çevriminin” biraz değiştirilmiş farklı bir versiyonudur. Temel mantık aynıdır.

Atkinson çevriminde, emme supabı geç kapatılarak, sıkıştırma zamanı (stroku) daha kısa tutuluyordu, yani emilen hava-yakıt miktarı azaltılıyordu ve sıkıştırma kuvvetine daha az gerek duyuluyordu.  Genleşme oranı, sıkıştırma oranından daha büyük oluyor. (Normal otto çevriminde sıkıştırma oranı=genleşme oranı).

 
Back to top!